Hamilelikte Omega 3 Kullanmanın Yararları (3)

Genellikle somon, mersin balığı, lüfer, uskumru ve alabalık gibi yağlı balıklardan elde edilmekte ve birçok sağlık sorununun da tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Somon, en sevdiğim ve tüketilmesini en çok tavsiye ettiğim balıklar arasında. Bu gibi doğal çözümler arasında ilk sıralarda kendini gösterir. Omega-6 (linoleik asit, LA) ya asiti kullanımı bazı çalışmalarda kalp hastalığını önlediği gösterilmiş bazılarında ise gösterilememiştir. Linoleik asidin metabolitleri ise diho-mo-gamma-linoleik asit (DGLA) ve araşidonik asittir. Linoleik asit vücutta serbest radikal oksidasyonuna, yani hücreleri yıpratan, eskiten serbest oksijen radikallerinin oluşumuna eğilimli olduğundan günlük toplam kalorinin % 10’unu geçmemelidir. Ağrılı adet dönemi; Bayanlarda görülen şiddetli adet döneminde bayanlar günlük işlerini yapamayacak kadar ağrı çekerler. Hangi besinde ne kadar? Omega-3 hapları kanser yapar mı, Omega-3 hapı kullanmak kansere yol açar mı, Omega-3 kansere neden olur mu, Omega 3 hangi kansere sebep oluyor son dönemlerin cevabı en çok merak edilen bu soruları sizler için uzmanlarımıza sorduk. Omega 3’e göre çok fazla miktarda alınan omega 6’nın kronik enflamasyona, kronik kalp hastalıkları, artrit ve kansere neden olabileceği düşünülüyor.

Ayrıca depresyon hali olan hastaların omega 3 tüketmesine bağlı olarak depresyon süresinin kısalmasını da sağlar. Vücudumuza almamız gereken vitamin ve mineral yönlerinden zengin bu doğal bitkisel takviyeler hem gerekli enerjiyi doğal yollardan bize sağlar hem de eksik vitaminleri tamamlamaya yardımcı olur. Omega 3 ‘ün sağlığa olan yararları tartışılmazdır, fakat doğal yollardan değil de balık yağı takviyesi ile omega – 3 alımı yapacaksanız, yüksek düzeyde cıva ve diğer tehlikeli kimyasallar yüzünden balık yağı takviyelerini özenle seçmeniz gereklidir. Keten yağı ve tohumu: 100 gram bazında tohumunda 22, yağında 50 gram omega 3 yağı bulunduran keten bitkisi iyi bir omega 3 yağı kaynağı olarak bilinmektedir. Erişkinlerde kan trigliserit değerlerini düzenleyici etkisi için günde 2 gram DHA, göz sağlığının korunmasına yardımcı olunması için günde 250 miligram DHA, kalp işlevlerini destekleyici etki içinse günde 250 miligram EPA/DHA karışımı. Balık yağlarının içerdiği omega-3 yağ asitleri aynı zamanda kemik sağlığının korunmasına ve zayıf kemiklerin güçlenmesine yardımcı olabilmektedir. Su ne kadar soğuksa balığın Omega-3 üretimi o kadar fazla oluyor.

Omega 3 yetişkinler kadar çocuklar için oldukça faydalı http://oceanplus1200mgsafpyj.eblogmall.com/gda-takviyesi-nedir bir yağ asididir. Mukayese için hem balık yağının içindeki "DHA" miktarına, hem de mililitre olarak şişedeki balık yağı miktarının ne kadar olduğuna bakınız. Bu değerler her balık yağının etiketinin üzerinde yazılıdır. Bazı balık yağları morina balığının karaciğer dokusundan elde edilmektedir. Bu sebeple balık yağını seçerken içerisinde A, D ve K vitaminlerinin olmasına özen gösterin. Eğer hücreler ihtiyacı olan doğal yağı alamazsa damarlar sertleşiyor ve bu da pıhtılaşabilirlik oranın artmasına, dolayısıyla kalp damarının veya beyin damarının pıhtıyla tıkanıp inme veya enfarktüs olmasına yol açıyor. Romatoid Artrit: Balık yağı tek başına ya da ilaç tedavisine destek olması adına romatoid artrit’in yol açtığı sabah ağrılarını hafifletmek açısından faydalıdır. Sadece besin destek ürünleri alarak hayatınızı sürdüremezsiniz. Omega-3, dolayısı ile mikro besin açlığı yapay yem ile başlıyor! Bu yazımızda yer alan kilo vermeye yardımcı besin takviyeleri ön bilgilendirme niteliğinde olup, fazla alınmaları halinde yan etkileri olabileceği bilinmelidir ve kullanılmadan önce bir sağlık kuruluşundan görüş alınması tavsiye edilir.

LA, 18 karbonlu olup, 2 çifte bağ içerir; ilk çifte bağı, metil grubuna en yakın 6. karbondadır (o nedenle omega-6 adı verilir, C18:2: w-6). Bu nedenle bitkisel değil, hayvansal kaynaklı (EPA ve DHA) omega-3 desteklerini tercih edin. Harris WS. Extending the cardiovascular benefits of omega-3 Fatty acids. Bir diğer araştırma sonuçlarına göre de, düşük omega-3 yağ oranına sahip çocuklarda hiperaktif düzensizlik, öğrenme ve kavrama güçlüğü ile dikkat eksikliği tespit edilmiştir. Eskimoların hayvansal yağ bakımında zengin beslenmelerine rağmen kandaki kolesterol düzeyinin düşük çıkmasının sebebi araştırıldığında bunun omega 3 yağ asidinden kaynaklandığını gösteren tespitler yapılmıştır. Omega 3 yağ asitleri en çok beyinde bulunur. Omega-3 yağ asitleri doz artışı ile paralel olarak kanama zamanını uzatır. Böylece gebe kalınca en kritik erken dönemde yeterli düzeyde omega-3 alınmış oluyor. Bu nedenle yiyecek planlarımızda omega-3 zengini besinlere ağırlık vermeliyiz. Bu nedenle uzmanlar, “Yaz-kış fark etmez. Balık yağı takviyesi kullanılacaksa öncelikle bir doktora danışılmalıdır. Yağ yakmak için en güzel şey iyi bir beslenme programı ve düzenli spor yapmaktır. Normal büyüme gelişme için de gereklidir. Hamilelik sürecinin normal seyretmesine yardımcı olur.
Posted in